Beskrivning
Produktbeskrivning:
medelstor till stor, fast saftigt krispigt gulvitt fruktkött, frisk söt och lite syrligt med kryddig smak, mognar okt, kan lagras till jan, dessert, bord och hushållsfrukt, bra till ekologisk odling, sol, zon 1-4, motståndskraftig mot mjöldagg och skorvresistent.
Produktegenskaper:
| Storlek: | stam A2 3-4 års co |
| Frukt: | Medelstor till stor med fast, saftigt och krispigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Frisk kryddig sötma med lätt syrlighet |
| Skörd: | Oktober, kan lagras till Januari |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Aroma, Amorosa, Cox’s Pomona, Discovery, Filippa, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Mantet, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3 – 4 m |
| Planteringsavstånd: | 3,5 m |
| Grundstam: | MM111 |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Frukt: | Medelstor till stor med fast, saftigt och krispigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Frisk kryddig sötma med lätt syrlighet |
| Skörd: | Oktober, kan lagras till Januari |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Aroma, Amorosa, Cox’s Pomona, Discovery, Filippa, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Mantet, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3 – 4 m |
| Planteringsavstånd: | 3,5 m |
| Grundstam: | MM111 |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Frukt: | Medelstor till stor med fast, saftigt och krispigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Frisk kryddig sötma med lätt syrlighet |
| Skörd: | Oktober, kan lagras till Januari |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Aroma, Amorosa, Cox’s Pomona, Discovery, Filippa, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Mantet, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3 – 4 m |
| Planteringsavstånd: | 3,5 m |
| Grundstam: | MM111 |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Frukt: | Medelstor till stor med fast, saftigt och krispigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Frisk kryddig sötma med lätt syrlighet |
| Skörd: | Oktober, kan lagras till Januari |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Aroma, Amorosa, Cox’s Pomona, Discovery, Filippa, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Mantet, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3 – 4 m |
| Planteringsavstånd: | 3,5 m |
| Grundstam: | MM111 |
| Växtzon: | 1 – 4 |







