Beskrivning
Produktbeskrivning:
rödgrön, april-maj, lila blad våren, mörkgröna blad m lila kant sommaren, gulorangeröd höstfärg, 2-4m, sol, halvskugga, zon 1-4 (5).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Parrotia persica Persian Spire ® |
| Blomfärg: | Små röda blommor, 0,3–0,5cm, knopp röd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Ovala blad, purpurtonade som unga, därefter mörkgröna; höstfärg i rött och orange |
| Höjd: | 200-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Smalt, upprätt träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och lätt fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gulorangeröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Parrotia persica Persian Spire ® |
| Blomfärg: | Rödgrön |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Lila blad våren, mörkgröna blad m lila kant sommaren |
| Höjd: | 200-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Smalt, upprätt träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och lätt fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gulorangeröd höstfärg |







