Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pinus uncinata |
| Storlek: | C4,6 |
| Blomfärg: | Rödaktiga honblommor, senare brunröda kottar med karakteristiskt hakformigt stödblad |
| Blomningstid: | Maj–Juni |
| Doft: | Mild kåddoft |
| Bladfärg: | Medellånga, styva mörkgröna barr i knippen om två; stabil vinterfärg |
| Höjd: | 800-1500 cm |
| Bredd: | 3–5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, upprätt och något oregelbunden trädform |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 3–5 m |
| Växtzon: | 1 – 7 |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Tålig: | Vindtålig, torktålig och köldtålig |







