Beskrivning
Produktbeskrivning:blå, gröna avlånga blad m silvriga fläckar, 30cm, april-maj, halvsk, sk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pulmonaria longifolia Bertram Anderson/E.B. Anderson |
| Blomfärg: | Blå |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Grön, silverfläckig, avlång bladform |
| Höjd: | 30 cm |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Växtsätt: | Marktäckande |
| Lämplig till: | Kantväxt, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, tål ej torka |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur, snigel |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | A |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Grön, silverfläckig, avlång bladform |
| Höjd: | 30 cm |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Växtsätt: | Marktäckande |
| Lämplig till: | Kantväxt, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, tål ej torka |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur, snigel |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | A |







