Beskrivning
Denna fina, vita sommarslöja heter Covent Garden Market och är en ettåriga 50 cm hög blomma som är nära släkt med brudslöja.
Sommarslöja blommar i överflöd med små vita blommor. Växten ser ut som ett vitt moln. Passar utmärkt som snittblommor i buketter. Odlas med fördel i kombination med ljusa blommor. Covent Garden Market växer bra och blommar i kalkjord, tål överskottsfuktighet. Dess groddar är resistenta mot frost, kan sås på senhösten, på våren flyttar du plantor till den permanenta platsen. Trivs bäst på en solig plats i lätt jord.
Odling av sommarslöja: Försås fröerna inomhus i såjord under april till maj. Planteras ut plantarna efter avhärdning och när risken för frost är över.
| Portionsmängd: | 1000-1200 frö |
| Färg: | Vit |
| Höjd: | 50 cm |
| Såtid: | Apr-Jun |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Skördetid/Blomtid: | Jun-Aug |
| Sådjup: | 0,3 cm |
| Radavstånd: | 20 cm |
| Plantavstånd: | 20 cm |
| Växtläge: | Sol |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | Baby’s Breath, Maiden’s Breath ’Covent Garden’ |
| Latinskt namn: | Gypsophila elegans M. Bieb |







