Beskrivning
Produktbeskrivning:
Winky Double Red-White
Den vanliga aklejan är känd som en gammaldags torpväxt. Denna sort är mycket vacker med sina dubbla blommor i vitt, rosa och vinrött. Kan odlas i hela landet. Trivs bäst i mullrik och väldränerad jord. Blommar året efter sådd.
Förodling: Så glest på fuktig såjord. Täck tunt, helst med vermiculite. Håll fuktigt, täck med plast eller ställ i minidrivhus. Ställ sådden kallt (+5-10°C) under 2v och därefter varmare (20-24°C) tills uppkomst. Groningen tar tid. Sedan ställ ljust och svalare. Omplantera till 1 planta/kruka i gödslad jord. Utplantera efter frost.
Direktsådd: Kan direktsås, men förkultivering rekommenderas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Aquilegia vulgaris Winky Double Red-White |
| Blomfärg: | Röd/vit |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Höjd: | 30-35cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Förodling: | Mars-Juli |
| Direktsås: | April-Juli |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 20-40 dagar |
| Sådjup: | 0,3cm |
| Antal frö: | 12st |
| Räcker till: | 6-9 plantor |







