Beskrivning
Produktbeskrivning:Eskimo F1
Tidig till sen höstsort. Cylindriska, lätt konformade, orange rötter med slätt skal. God, söt smak för färskkonsumtion och matlagning. Frosttåliga, starka rötter som kan skördas långt in på säsongen. Bra lagringsegenskaper.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Daucus carota Eskimo |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 5cm |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Direktsås: | April-Juni / Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 5cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 250 frö |







