Beskrivning
Produktbeskrivning:Cossallat, Romansallat. Från 1870-talet. Bildar små, mycket goda, högbyggda huvuden med självslutande blad. Mycket god med ypperlig kvalité och krispighet.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lactuca sativa (Romana-gr.) Little Gem |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Skördetid: | Maj-September |
| Förodling: | Februari-Mars |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 250 frö |







