Beskrivning
Produktbeskrivning:
Luktärt ’Spring Sunshine Burgundy’ är en tidig sort med stora vågiga blommor i en mörkt vinröd färg som nästan får ett sammetslikt uttryck. Färgtonen är djup och mättad och blommorna doftar ljuvligt, precis som en luktärt ska göra. De stadiga, långa stjälkarna gör sorten mycket fin till snitt och uppskattad i buketter.
Plantan blir omkring 150 centimeter hög och kräver ett högt och stabilt växtstöd, till exempel spaljé eller armeringsnät. Den trivs i soligt läge i en näringsrik och fuktighetshållande jord. Ju fler blommor du plockar desto mer fortsätter den att blomma vilket ger en lång och riklig blomningsperiod.
Fröerna förodlas inomhus eller direktsås på friland när jorden blivit uppvärmd. Förodlade plantor planteras ut när frostrisken är över. Plantorna behöver jämn vattning och mår bra av att gödslas under säsongen för att producera många långa stjälkar med stora väldoftande blommor.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Spring Sunshine Burgundy |
| Blomfärg: | Mörkt vinröd |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 10st |
| Räcker till: | 7-8 plantor |
| Egenskaper: | Doft |







