Beskrivning
Produktbeskrivning:Nätt och lättodlad eternell med vackra blå blommor. Det är dock de bruna frökapslarna som används som eternell. Stjälken är smal med ett tunt bladverk och plantorna vajar vackert i vinden. Blommorna sitter i upprätta, kvastliknande samlingar. Plantan skördas när kapslarna börjar bli bruna. Bunta, häng upp och ner att torka. Anspråkslös men gärna lucker jord.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott. Så fröna tätt så att plantorna stödjer varandra.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Linum usitatissimum |
| Blomfärg: | Blå |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 70cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 7cm |
| Direktsås: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 7cm |
| Radavstånd: | 7cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 660st |
| Räcker till: | 10-11 m |







