Beskrivning
Produktbeskrivning:
Cascade White
Kaskader av helvita blommor. Mycket vacker och effektfull. Omtyckt sommarblomma för amplar och blomlådor.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Ljusgroende. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Täck med klar plast försedd med lufthål. Placeras i 20 – 25 grader, ljust och svalt, ca 15 – 20 grader, efter groning. Omskolas i tuvor. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lobelia erinus pendula Cascade White |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 35cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 15cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 1000 frö |







