Beskrivning
Produktbeskrivning:Carpet Of Snow
Mängder av väldoftande, vita blommor. Ettårig, mattbildande marktäckare, utmärkt för kanter och stenparti.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord mars-april. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Kan även sås direkt på friland när jorden reder sig. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lobularia maritima Carpet of Snow |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 10cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 15cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 500 frö |







