Beskrivning
Produktbeskrivning:Violett Queen
Nätt kantväxt som också passar i stenparti. Den breder ut sig och blommar rikligt hela sommaren med djupt violetta, doftande blommor. Blommorna är omtyckta av bin och insekter. Anspråkslös, tål torka när plantorna vuxit till sig.
Förodling:Så 10 – 12 frön direkt i slutkruka. Fyll krukan med 2/3 gödslad jord och övre 1/3 med såjord. Täck tunt med jord. Täck med plast och håll fuktigt. Ställ ljust i 18 – 20 °C. När fröna grott, ställ ljust och svalare, 12 – 15 °C. Kan även bredsås, omplantera då små tuvor till krukor med gödslad jord. Utplanteras efter frost.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lobularia maritima Violett Queen |
| Blomfärg: | Lila |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 10cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Förodling: | Mars-Maj |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 10cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 750st |
| Räcker till: | 3-4 m |







