Beskrivning
Produktbeskrivning:Välkänd, gammaldags och pålitlig växt, kallas även brinnande kärlek. Den blommar med en samling eldröda blommor under högsommaren. Fin i rabatter och till snitt. Mycket vädertålig, blommar snällt även kalla och regniga somrar. Trivs i lucker jord men är mycket anspråkslös. Tål en del torka när plantan vuxit till sig.
Förodling:Så glest på fuktad såjord. Håll sådden fuktig. När plantorna är stora nog att hantera sätt 1/kruka i gödslad jord. Övervintra plantorna i kruka i skyddat läge. Utplantera på växtplatsen följande vår.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lychnis chalcedonica |
| Blomfärg: | Röd |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 90cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Förodling: | Augusti-September |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 920st |
| Räcker till: | 3-5 m |







