Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, doftar, storblo, juni-juli, röd frukt hösten, vintergrön, 2-4m, sol, halvskugga, zon 1-2.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, vita, klassiska magnoliablommor med krämigt svalg, knopp vit |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Medelstark, söt doft |
| Bladfärg: | Läderartade, mörkgröna blad med silverundersida; ingen stark höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett växande träd med massiv krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och något fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röd frukt hösten, vintergrön |
| Latinskt namn: | Magnolia grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, vita, klassiska magnoliablommor med krämigt svalg, knopp vit |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Medelstark, söt doft |
| Bladfärg: | Läderartade, mörkgröna blad med silverundersida; ingen stark höstfärg |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett växande träd med massiv krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och något fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röd frukt hösten, vintergrön |
| Latinskt namn: | Magnolia grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, vita, klassiska magnoliablommor med krämigt svalg, knopp vit |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 200-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett växande träd med massiv krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och något fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röd frukt hösten, vintergrön |
| Latinskt namn: | Magnolia grandiflora |
| Blomfärg: | Vit, storblommig |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 200-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett växande träd med massiv krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och något fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röd frukt hösten, vintergrön |
| Latinskt namn: | Magnolia grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, vita, klassiska magnoliablommor med krämigt svalg, knopp vit |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Medelstark, söt doft |
| Bladfärg: | Läderartade, mörkgröna blad med silverundersida; ingen stark höstfärg, Röd frukt hösten, vintergrön |
| Höjd: | 200-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett växande träd med massiv krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och något fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röd frukt hösten, vintergrön |







