Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosa, doftar, april-maj, 1,5-2m, sol, halvskugga, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia stellata Rosea |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia stellata Rosea |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia stellata Rosea |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia stellata Rosea |
| Blomfärg: | Ljust rosa, stjärnformade blommor med vågiga kronblad, 10–12cm, knopp rosa |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Söt doft |
| Bladfärg: | Små, ljusgröna blad med mjuk yta; höstfärg i gult |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rundad buske med tätt växtsätt |
| Jord: | Väldränerad, humusrik och lätt fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia stellata Rosea |
| Blomfärg: | Ljust rosa, stjärnformade blommor med vågiga kronblad, 10–12cm, knopp rosa |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Söt doft |
| Bladfärg: | Små, ljusgröna blad med mjuk yta; höstfärg i gult |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rundad buske med tätt växtsätt |
| Jord: | Väldränerad, humusrik och lätt fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







