Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia x loebneri Snowdrift |
| Blomfärg: | Rent vita, stjärnformade blommor i mängd, 10–12cm, knopp vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med blågrön undersida; höstfärg i gult |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 300-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, bred buske till litet träd |
| Jord: | Väldränerad, lätt fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |







