Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia x soulangeana Superba |
| Blomfärg: | Stora, rosaröda blommor med ljus mitt, 15–18cm, knopp rosaröd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild, fruktig doft |
| Bladfärg: | Stora, ovala till breda blad med slät kant; höstfärg i gult |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Bredd: | 400-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett, öppet träd med hög höjd |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik och fukthållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 350 – 400 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |







