Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Mahonia nitens Volcano |
| Blomfärg: | Klarröda till orangeröda blomax i upprätta spiror, 10–15cm, knopp rödorange |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Doft: | Mild kryddig doft |
| Bladfärg: | Flikiga, smala blad i mörkgrönt med rödtonade nerver; vintergröna |
| Höjd: | 90-100 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, smal buske med dekorativt bladverk |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik och något fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 90 – 110 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Tålig: | Stadstålig |







