Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosalila m vit insida, doftar, 3-4m, april-maj, sol, halvskugga, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia x soulangeana Lennei |
| Blomfärg: | Rosalila med vit insida |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 300-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia x soulangeana Lennei |
| Blomfärg: | Stora, rödvioletta blommor med vit insida, 15–18cm, knopp djupröd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Lätt söt doft |
| Bladfärg: | Breda, ovala blad med tydlig nervstruktur; höstfärg i gult |
| Höjd: | 300-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt till rund trädform |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







