Beskrivning
Produktbeskrivning:
Riktblommande, liten, kompakt städselgrön buske med ätliga, blådaggiga bär. Rödlila blad på vintern.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Mahonia aquifolium Smaragd |
| Blomfärg: | Gula, uppåtriktade klasar av små stjärnformade blommor, 6–10cm, knopp gul |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 80 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Upprätt till rund buske med kompakt form |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och lätt fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Mörkblå ätbara bär hösten, vintergrön |
| Latinskt namn: | Mahonia aquifolium Smaragd |
| Blomfärg: | Gula, uppåtriktade klasar av små stjärnformade blommor, 6–10cm, knopp gul |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Söt, stark doft |
| Bladfärg: | Läderartade, mörkgröna, taggiga blad med rödbrun nyans vår och purpur höst; vintergröna |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Upprätt till rund buske med kompakt form |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och lätt fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Mörkblå ätbara bär hösten, vintergrön |
| Latinskt namn: | Mahonia aquifolium Smaragd |
| Blomfärg: | Gula, uppåtriktade klasar av små stjärnformade blommor, 6–10cm, knopp gul |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Söt, stark doft |
| Bladfärg: | Läderartade, mörkgröna, taggiga blad med rödbrun nyans vår och purpur höst; vintergröna, Mörkblå ätbara bär hösten |
| Höjd: | 80 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Upprätt till rund buske med kompakt form |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och lätt fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Mörkblå ätbara bär hösten, vintergrön |







