Beskrivning
Produktbeskrivning:medelstor till stor, fast ganska grovt saftigt gulvitt fruktkött, söt mild syrlig och mycket aromatisk smak, plockas okt, ätmogen nov, kan lagras till jan-feb, dessert, bord och hushållsfrukt, grönt kulturarv, sol, zon 1-5, god motståndskraft mot skorv.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor till stor med fast, ganska grovt, saftigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Söt, mycket aromatisk med en mild syrlighet |
| Skörd: | Oktober, ätmogen i November, kan lagras till Januari – Februari |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Birgit Bonnier, Brunnsäpple, Charlamovsky, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Röd Melba, Rödluvan, Signe Tillisch, Stenbock, Stor Klar Astrakan, Sävstaholm, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Frukt: | Medelstor till stor med fast, ganska grovt, saftigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Söt, mycket aromatisk med en mild syrlighet |
| Skörd: | Oktober, ätmogen i November, kan lagras till Januari – Februari |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Birgit Bonnier, Brunnsäpple, Charlamovsky, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Röd Melba, Rödluvan, Signe Tillisch, Stenbock, Stor Klar Astrakan, Sävstaholm, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 5 |







