Beskrivning
Produktbeskrivning:medelstor, fast vitt saftigt fruktkött, sötsyrlig frisk smak, plockas okt, ätmogen nov, kan lagras till dec-jan, dessert och bordsfrukt, bra äpple för allergiker, grönt kulturarv, sol, zon 1-4, god motståndskraft mot skorv.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor med fast, saftigt vitt fruktkött |
| Smak: | Sötsyrlig och frisk |
| Skörd: | Oktober, ätmogen November, kan lagras till December – Januari |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Birgit Bonnier, Brunnsäpple, Cox’s Pomona, Discovery, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Oranie, Signe Tillisch, Silva, Sävstaholm, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Frukt: | Medelstor med fast, saftigt vitt fruktkött |
| Smak: | Sötsyrlig och frisk |
| Skörd: | Oktober, ätmogen November, kan lagras till December – Januari |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Birgit Bonnier, Brunnsäpple, Cox’s Pomona, Discovery, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Oranie, Signe Tillisch, Silva, Sävstaholm, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 4 |







