Beskrivning
Produktbeskrivning:stor till mycket stor, vitt fast krispigt fruktkött, sötsyrlig smak, mer aromatisk smak efter lagring, plockas okt, ätmogen nov-dec, kan lagras till april-maj, bord och hushållsfrukt, sol, zon 1-4, skorvresistent.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Stor till mycket stor med fast, krispigt vitt fruktkött |
| Smak: | Sötsyrlig, utvecklar en mer aromatisk smak vid lagring |
| Skörd: | Oktober, ätmogen i November – December, kan lagras till April – Maj |
| Användning: | Bords- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Filippa, Fredrik, Ingrid Marie, James Grieve, Mio, Silva |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Frukt: | Stor till mycket stor med fast, krispigt vitt fruktkött |
| Smak: | Sötsyrlig, utvecklar en mer aromatisk smak vid lagring |
| Skörd: | Oktober, ätmogen i November – December, kan lagras till April – Maj |
| Användning: | Bords- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Filippa, Fredrik, Ingrid Marie, James Grieve, Mio, Silva |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 4 |







