Beskrivning
Produktbeskrivning:
medelstor, löst saftigt gulvitt fruktkött, sötsyrlig aromatisk smak, plockas okt, ätmogen nov, kan lagras till jan-feb, dessert och bordsfrukt, bra äpple för allergiker, sol, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor med löst och saftigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Aromatisk och sötsyrlig |
| Skörd: | Oktober, ätmogen i November, kan lagras till Januari – Februari |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Brunnsäpple, Charlamovsky, Discovery, Farmors Juläpple, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, James Grieve, Katja, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Rödluvan, Signe Tillisch, Silva, Sävstaholm, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Frukt: | Medelstor med löst och saftigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Aromatisk och sötsyrlig |
| Skörd: | Oktober, ätmogen i November, kan lagras till Januari – Februari |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Brunnsäpple, Charlamovsky, Discovery, Farmors Juläpple, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, James Grieve, Katja, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Rödluvan, Signe Tillisch, Silva, Sävstaholm, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 3 |







