Beskrivning
Produktbeskrivning:medelstor, fast saftigt vitt fruktkött, söt aromatisk smak och svagt syrlig, mognar sept, dessert och bordsfrukt, sol, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor med fast, saftigt vitt fruktkött |
| Smak: | Söt och aromatisk med svag syra |
| Skörd: | September |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Lobo, Mio, Oranie, Stenbock, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Frukt: | Medelstor med fast, saftigt vitt fruktkött |
| Smak: | Söt och aromatisk med svag syra |
| Skörd: | September |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Lobo, Mio, Oranie, Stenbock, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 5 |







