Beskrivning
Produktbeskrivning:medelstor till stor, fast mycket saftigt gulvitt fruktkött, syrlig och lite söt aromatisk smak, mognar aug-sept, bord och hushållsfrukt, bra äpple för allergiker, grönt kulturarv, sol, zon 1-6, god motståndskraft mot skorv.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor till stor med mycket saftigt, fast gulvitt fruktkött |
| Smak: | Syrlig med liten sötma, aromatisk |
| Skörd: | Augusti – September |
| Användning: | Bords- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Charlamovsky, Discovery, Gyllenkroks Astrakan, James Grieve, Katja, Lobo, Mio, Oranie, Röd Melba, Sävstaholm, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Frukt: | Medelstor till stor med mycket saftigt, fast gulvitt fruktkött |
| Smak: | Syrlig med liten sötma, aromatisk |
| Skörd: | Augusti – September |
| Användning: | Bords- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Charlamovsky, Discovery, Gyllenkroks Astrakan, James Grieve, Katja, Lobo, Mio, Oranie, Röd Melba, Sävstaholm, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 6 |







