Beskrivning
Produktbeskrivning:medelstor, löst saftigt vitt fruktkött, vid övermognad mjöligt, sötsyrlig smak med god arom, mognar aug-sept, kan lagras några månader i norra Sverige, dessert, bord och hushållsfrukt, bra äpple för allergiker, grönt kulturarv, sol, zon 1-6.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor med löst, saftigt vitt fruktkött som vid övermognad övergår till mjölig |
| Smak: | Sötsyrlig med god arom |
| Skörd: | Augusti – September kan lagras några månader i norra Sverige |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Birtgit Bonnier, Brunnsäpple, Charlamovsky, Farmors Juläpple, Filippa,Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Rödluvan, Signe Tillisch, Stor Klar Astrakan, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Frukt: | Medelstor med löst, saftigt vitt fruktkött som vid övermognad övergår till mjölig |
| Smak: | Sötsyrlig med god arom |
| Skörd: | Augusti – September kan lagras några månader i norra Sverige |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Birtgit Bonnier, Brunnsäpple, Charlamovsky, Farmors Juläpple, Filippa,Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Kim, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Rödluvan, Signe Tillisch, Stor Klar Astrakan, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 6 |







