Beskrivning
Produktbeskrivning:Zebrina
En gammaldags unik malva. Ljust pastellrosa blommor med mörkt rödviolett ådring. Otrolig blomrikedom för rabatt och bukett.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Malva sylvestris Zebrina |
| Blomfärg: | Rosa med rödviolett ådring |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 100cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 35 frö |







