Beskrivning
Produktbeskrivning:Beauty Of Nice
Traditionell sommarblomma. Stora, mer eller mindre dubbla, angenämt väldoftande blomspiror i praktfärgblandning. Välgrenat växtsätt. Utmärkt för snitt- och rabattodling. Kan direktsås i varma lägen men förodling rekommenderas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Matthiola incana Beauty of Nice |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juli-Augusti |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Januari-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100 frö |
| Egenskaper: | Doft |







