Beskrivning
Produktbeskrivning:
grön, 40/70cm, kopparröda plymer, aug-okt, sol, halvsk.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Cute One ® |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Grön |
| Färg, ax / vippa: | Kopparröda plymer |
| Höjd: | 40 / 70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Cute One ® |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Gröna smala, gul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Kopparröda luftiga plymer som senare blir silverbeige |
| Höjd: | 40 / 70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, kompakt, bågböjd, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, gräsplantering, kruka |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |







