Beskrivning
Produktbeskrivning:
smal grön m vit mittnerv, höstfärg, 150/180cm, silverrosa hängande plymer, aug-sept, sol.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Kaskade |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Bladfärg: | Grön, vit bladnerv, smalbladig |
| Färg, ax / vippa: | Silverrosa |
| Höjd: | 150 / 180 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, solitär, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, fin höstfärg |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Kaskade |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Bladfärg: | Grön, vit bladnerv, smalbladig |
| Färg, ax / vippa: | Silverrosa |
| Höjd: | 150 / 180 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, solitär, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, fin höstfärg |







