Beskrivning
Produktbeskrivning:
grön m vit mittnerv, orangegul höstfärg, 100/130cm, rödlila hängande plymer, aug-sept, sol, halvsk.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Red Cloud ® |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Bladfärg: | Gröna smala med vit mittnerv, orangegul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Rödlila hängande plymer, senare silvervita |
| Höjd: | 100 / 130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, rabatt, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 cm |
| Antal / m²: | 2 st |
| Härdighet: | B |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Red Cloud ® |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Bladfärg: | Grön med vit mittnerv |
| Färg, ax / vippa: | Rödlila hängande plymer |
| Höjd: | 100 / 130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, orangegul höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |







