Beskrivning
Produktbeskrivning:
Härliga blommor med klockformade blad! Mycket vacker som snittblomma.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Moluccella laevis |
| Blomfärg: | Olivgröna klockor |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 70cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 20-40 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 100st |







