Beskrivning
Sommaraster Princess white är en ettårig 60 cm hög vacker blomma. Blommorna är 10 cm i diameter. Växer bäst i bördig, vatten- och luftgenomsläpplig jord på solig plats. Frosttålig. Sätts i rabatt för ettåriga blommor och passar utmärkt som snittblommor i sommarens buketter.
Odling av aster: Du kan både direktså och förodla aster. Om du direktsår på odlingsplatsen gör du det i maj. Förodling ger tidigare blomning. Så då fröerna inomhus under våren inomhus i såjord, temperatur 18-25 grader. Plantan planteras ut efter avhärdning när risken för frost är över.
| Portionsmängd: | 225-240 fröer |
| Färg: | Vit |
| Höjd: | 60 cm |
| Såtid: | Mar-Apr |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Skördetid/Blomtid: | Jul-Okt |
| Sådjup: | 0,5 cm |
| Radavstånd: | 30 cm |
| Plantavstånd: | 30 cm |
| Växtläge: | Sol |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | Aster China ’Princess White’ |
| Latinskt namn: | Callisterphus chinesis |







