Beskrivning
Produktbeskrivning:Wilhelmsburger
En mycket användbar kålväxt. God till grytor, gratänger, wok och givetvis rotmos. Mycket näringsrik. Börja skörda ca 3 mån efter sådd. Kålrötter för vinterlagring sås sent och skördas i oktober. Trivs i en fuktighetshållande och väldränerad jord. Vattna regelbundet. Gallra tidigt så inte plantorna trängs.
Förodling:
2-3v före utplantering.
Direktsådd:
Tidigt, så snart jorden går att bruka-juni. Vattna i såfåran innan sådd. Täck gärna med fiberduk som hindrar eventuella angrepp av skadeinsekter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Brassica napus Wilhelmsburger |
| Höjd: | 45cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 1920st |
| Räcker till: | 16-18 m |







