Beskrivning
Produktbeskrivning:Wilhelmsburger
Gulköttig. Stora, runda, släta rötter. Bra odlingsegenskaper för nordiskt klimat. Smakrik och rikgivande, bra sort för lagring.
Odling från frö:
Sås direkt på friland när jorden reder sig. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Kan även förkultiveras inomhus mars – april. Utplantering när frostrisken är över. Rötter för lagring sås i juni och skördas så sent som möjligt. Fiberduk skyddar mot skadeinsekter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Brassica napus Wilhelmsburger |
| Höjd: | 45cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 400 frö |







