Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Chamaecyparis obtusa Kamarachiba |
| Storlek: | 25-30 C3 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Svagt aromatisk |
| Bladfärg: | Solfjäderformade fjällbarr, gyllengula; något varmare ton vintertid. |
| Höjd: | 60-100 cm |
| Bredd: | 0,6–1 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Dvärg, tät, bredkonisk buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,6–1 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Vintergrön |







