Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Chamaecyparis lawsoniana Van Pelt´s Blue |
| Storlek: | 50-60 C3 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Svagt aromatisk vid beröring |
| Bladfärg: | Platta, tätt sittande fjällbarr i stålblå till blågrå ton; färgen behåller sin blå karaktär även vintertid. |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, smal, konisk och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och lätt fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Vintergrön |







