Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis |
| Storlek: | 15-20 C2 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Svagt aromatisk |
| Bladfärg: | Solfjäderformade fjällbarr, mörkgröna; lätt bronsgrön ton vintertid. |
| Höjd: | =CONCATENATE(S36,” cm”) |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät, rund till svagt konisk buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Latinskt namn: | Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis |
| Storlek: | 15-20 C2 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Svagt aromatisk |
| Bladfärg: | Solfjäderformade fjällbarr, mörkgröna; lätt bronsgrön ton vintertid. |
| Höjd: | =CONCATENATE(H36,” cm”) |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät, rund till svagt konisk buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Latinskt namn: | Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis |
| Storlek: | 15-20 C2 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Bladfärg: | Ljusgrön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät, rund till svagt konisk buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Latinskt namn: | Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis |
| Storlek: | 15-20 C2 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Svagt aromatisk |
| Bladfärg: | Solfjäderformade fjällbarr, mörkgröna; lätt bronsgrön ton vintertid. |
| Höjd: | =CONCATENATE(H36,” cm”) |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät, rund till svagt konisk buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Latinskt namn: | Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis |
| Storlek: | 15-20 C2 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Svagt aromatisk |
| Bladfärg: | Solfjäderformade fjällbarr, mörkgröna; lätt bronsgrön ton vintertid. |
| Höjd: | =CONCATENATE(H36,” cm”) |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät, rund till svagt konisk buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Latinskt namn: | Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis |
| Storlek: | 25-30 C5 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Svagt aromatisk |
| Bladfärg: | Solfjäderformade fjällbarr, mörkgröna; lätt bronsgrön ton vintertid. |
| Höjd: | =CONCATENATE(S37,” cm”) |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät, rund till svagt konisk buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |







