Beskrivning
Produktbeskrivning:
grön flikiga blad, 100cm, sol, sk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Matteuccia struthiopteris |
| Bladfärg: | Grön, flikbladig |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande, Upprätt, bågformat, bred rosett |
| Lämplig till: | Woodland, lund, rabatt, invid vatten |
| Jord: | Humusrik, fuktighetshållande, lätt sur till neutral |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |
| Latinskt namn: | Matteuccia struthiopteris |
| Bladfärg: | Grön, flikbladig |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Upprätt, strutformat |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, surjord, fuktigt läge |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |
| Latinskt namn: | Matteuccia struthiopteris |
| Bladfärg: | Grön, flikbladig |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande, Upprätt, bågformat, bred rosett |
| Lämplig till: | Woodland, lund, rabatt, invid vatten |
| Jord: | Humusrik, fuktighetshållande, lätt sur till neutral |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |
| Latinskt namn: | Matteuccia struthiopteris |
| Bladfärg: | Grön, flikbladig |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande, Upprätt, bågformat, bred rosett |
| Lämplig till: | Woodland, lund, rabatt, invid vatten |
| Jord: | Humusrik, fuktighetshållande, lätt sur till neutral |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |







