Beskrivning
Produktbeskrivning:
vita m rosa kant, doft, flikiga mörkt körsbärsröda blad, svarta bär, 1,5m, sol-halvsk, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Sambucus nigra Cherry Lace ® |
| Blomfärg: | Rosa till rosavita blomställningar, 10–15cm, rosa knopp; ätliga svarta bär |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mellanstark doft |
| Bladfärg: | Djupt flikiga, körsbärsröda till purpurröda blad |
| Höjd: | 150 cm |
| Bredd: | 120-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Näringsrik, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta ätliga bär hösten |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Sambucus nigra Cherry Lace ® |
| Blomfärg: | Vit med rosa kant |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Mörkt körsbärsröda, flikiga blad |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Djupt flikiga, körsbärsröda till purpurröda blad |
| Jord: | Näringsrik, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta ätliga bär hösten |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Sambucus nigra Cherry Lace ® |
| Blomfärg: | Rosa till rosavita blomställningar, 10–15cm, rosa knopp; ätliga svarta bär |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mellanstark doft |
| Bladfärg: | Djupt flikiga, körsbärsröda till purpurröda blad |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Näringsrik, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta ätliga bär hösten |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







