Beskrivning
Produktbeskrivning:
Kompakt vintergrön sort med fina rubinfärgade stjälkar.
Blommar rikligt med stark doft som liknar jasmin.
Uppskattas av pollinerande insekter.
vit, doft, februari-april, röda stjälkar, 50cm, sol, halvskugga, zon 1-3(4).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Sarcococca hookeriana Purple Gem ® |
| Blomfärg: | Små, diskreta, vita i korta klasar |
| Blomningstid: | Februari till April |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön, röda stjälkar |
| Höjd: | 50 cm |
| Bredd: | 30-50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och gärna sur jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Sarcococca hookeriana Purple Gem ® |
| Blomfärg: | Små, diskreta, vita i korta klasar |
| Blomningstid: | Februari till April |
| Doft: | Stark söt jasminlik |
| Bladfärg: | Smala till elliptiska, mörkgröna och blanka; röda till purpurfärgade stjälkar; vintergrön |
| Höjd: | 50 cm |
| Bredd: | 30-50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och gärna sur jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







