Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosa juli, ovala blad, gulorange höstfärg, bredväxande, 0,8-1m, sol-halvsk, zon 1-4
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spiraea densiflora |
| Blomfärg: | Små, enkla, mörkrosa blommor i täta, flata klasar, mörkrosa knoppar |
| Blomningstid: | Juli |
| Doft: | Mild svagt söt doft |
| Bladfärg: | Gröna, smalt ovala blad; frisk grönska; höstfärg i rött |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Bredväxande, gulorange höstfärg |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







