Beskrivning
Produktbeskrivning:Fireball
Helt fyllda blommor i mustig variation från djupt mahognyröd till tegel, terrakotta och ljust orange. Rikblommande med kompakt, grenande växtsätt. Bra val för krukor, rabatter och blomlådor.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Håll sådden vid 20-25 grader, ljust och svalt, ca 18-20 grader, efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Rensa efterhand för längre blomtid.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tagetes patula nana Fireball |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 20cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 30 frö |







