Beskrivning
Produktbeskrivning:blålila, doftande grågröna blad, 40cm, maj-sept, sol.AB
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Nepeta faassenii Walker´s Low |
| Blomfärg: | Blålila |
| Blomningstid: | Maj till September |
| Doft: | Doftande bladverk |
| Bladfärg: | Grågrön |
| Höjd: | 40 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Kantväxt, rabatt, stenparti |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | AB |
| Övrigt: | Fin som snittblomma |
| Latinskt namn: | Nepeta faassenii Walker´s Low |
| Blomfärg: | Blålila |
| Blomningstid: | Maj till September |
| Doft: | Doftande bladverk |
| Bladfärg: | Grågrön |
| Höjd: | 40 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Kantväxt, rabatt, stenparti |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | AB |
| Krukstorlek: | 2,5L |
| Övrigt: | Fin som snittblomma |
| Blomningstid: | Maj till September |
| Doft: | Doftande bladverk |
| Bladfärg: | Grågrön |
| Höjd: | 40 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Kantväxt, rabatt, stenparti |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig |
| Dragväxt: | Ja, även katt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | AB |







