Beskrivning
Produktbeskrivning:
En alldeles underbar växt med blå blommor och ett sirligt bladverk. Ett vackert inslag i rabatten och buketten!
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Nigella hispanica Midnight |
| Blomfärg: | Blå |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100st |







