Beskrivning
Gul haricot vert-typ. En högavkastande sort med ca 13 cm långa bönor. Kokas eller stuvas. För att bäst bibehålla smak och näringsämnen bör de ångas. Utmärkt för infrysning.
Odling: Så direkt på växtplatsen i maj-juni då jordtemperaturen överstiger 12 grader. Mylla fröet 2-3 cm djupt. Gror efter 7-10 dagar. Ofta har jorden torkat upp rätt mycket, när det är dags för bönsådd. Vattna rejält. Skörda efter hand som baljorna växer till, så blir skörden jämn och ihållande.
| Namn | Vaxböna |
|---|---|
| Sort | Sonesta |
| Latinskt namn | Phaseolus vulgaris |
| Växttyp | Ettårig Grönsak |
| Läge | Soligt läge |
| Sådd | Direktsådd |
| Leverantör | Weibulls |
| Artikelnummer | 8449 hos Weibulls |
| Höjd | 40 cm |
| Hög/låg | Låg |
| Räcker till | Cirka 5-7 meter |
| Sådd | Så direkt på friland i slutet av maj då jordtemp. nått över 12 grader. blötlägg ev.fröerna före sådd så får du en snabbare och bättre groning på fält. Täck med 2-3 cm jord. Gror efter 7-10 dagar. |
| Avstånd | Radavstånd 40 cm, plantavstånd 10 cm. |
| Sådjup | 2-3 cm |
| Skörd | Skörda efter hand som baljorna växer till så blir skörden jämn och ihållande. |
| Tips | Goda lätt kokta eller i stuvningar. Utmärkt sort för infrysning. |
| Tider |
|
Latinskt namn: Phaseolus vulgaris ’Sonesta’
EAN: 7312360084495







