Beskrivning
Produktbeskrivning:En klassisk tapas-chili som traditionellt skördas när den fortfarande är grön och steks med olivolja och äts med flingsalt. Ungefär var 20:e frukt är stark som en Jalapeño och därför kallas den även för Rysk roulette-chili.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Padron |
| Höjd: | 90cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 12 frö |







