Beskrivning
Produktbeskrivning:Mrs Burns Lemon
Äldre kulturbasilika från New Mexico med en intensiv, perfekt citrondoft och arom. Populär fisk- och skaldjurskrydda. Används i bl.a. bakverk, vinägretter samt till framställning av doftoljor, parfymer och kosmetika. Kan även krukodlas inomhus året runt.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Toppas för ett buskigare växtsätt. Utvecklas bäst i krukor på varmt, skyddat växtläge. Kan även odlas inomhus året runt
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ocimum basilicum Mrs Burns Lemon |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | April-Oktober |
| Förodling: | Februari-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 100 frö |







